ČESKÝM VÍTĚZEM SOUTĚŽE THE VENTURE SE STAL PROJEKT SENS BAR


 

Začátkem listopadu vyvrcholilo v České republice historicky první lokální kolo mezinárodní soutěže The Venture pořádané značkou Chivas Regal. Český vítěz, který se v červenci 2017 zúčastní celosvětového finále v USA, kde bude bojovat až o 1 milion dolarů, byl vybrán během originálního finálového kola v pohodlí jedoucího vlaku Leo Express. Symbolický začátek cesty, která může změnit život. Vítězem z pěti finálových projektů se stal start-up SENS BAR, který si odbornou porotu získal svými proteinovými tyčinkami s cvrččí moukou.

Soutěž The Venture hledá již potřetí po celém světě společensky prospěšné podnikatele a odměňuje projekty přinášející pozitivní změnu. „The Venture mě oslovila tím, že to není pouze podpora podnikání a start-upů, ale nových myšlenek, které se snaží změnit svět a mají sociální přesah, jsou něčím jiné. V dnešním světě samotné podnikání není omezeno na tvorbu zisku, ale sociální aspekt a odpovědnost jsou jeho nezbytnou součástí. Je skvělé, že The Venture učí podnikatele tímto směrem přemýšlet a motivuje je,“ říká předseda poroty, podnikatel a investor Václav Dejčmar. Ten spolu s novinářkou a podnikatelkou Lucií Tvarůžkovou, rapperem a umělcem Vladimírem 518, novinářem a spisovatelem Milošem Čermákem a podnikatelem Leošem Novotným nastoupili začátkem listopadu do vlaku Leo Express, aby vybrali prvního českého finalistu, jež bude Českou republiku reprezentovat na světovém finále.   

Neobvyklý a zajímavý byl samotný průběh finálového kola, tzv. train pitch, kterého se zúčastnilo pět nejlepších projektů: originální taška Česká síťovka, vícekomorový odpadkový pytel EcoTwinBag, aplikace pro prarodiče Oscar senior, náramek pro pacienty s duševní chorobou Mindpax a proteinové a energy tyčinky Sens Bar. V jedoucím vlaku v limitu pěti minut musel každý soutěžící co nejlépe shrnout a odprezentovat svůj projekt a následně čelit 10 minut zvídavým otázkám poroty. Ta hodnotila míru společenského přínosu, inovativnost, kvalitní podnikatelský plán a prezentační schopnosti, mimo jiné v anglickém jazyce. Vyřazovacím systémem pak lepší z projektů postoupil do dalšího kola, zatímco poražený musel na další stanici vlak opustit.

Vítězem lokálního kola soutěže The Venture se stal Sens Bar mladých podnikatelů Radka Hušky a Daniela Vacha. Jejich snaha změnit základní společenské stravovací návyky a vnést do potravinové produkce nejenom udržitelnost, ale také morálnost je přivedla k výrobě proteinových a energy tyčinek s cvrččí moukou. Očekává se, že do roku 2050 bude na světě 9 miliard lidí. Aby se takové množství lidí mohlo kvalitně uživit, bude potřeba téměřˇ zdvojnásobit současnou potravinovou produkci. Omezené jsou především zdroje bílkovin. Již teď je na živočišnou výrobu potřeba 70% obdělávané půdy na zemi. Dobytek je krmený antibiotiky, aby se mohl vměstnat do menších ohrad. Vnímavá a inteligentní stvoření jsou trápena. Živočišná výroba znečišťuje vodu i ovzduší. Vidíme entomofágii, neboli jezení hmyzu, jako jedno z řešení problému s udržitelností stravy,“ osvětluje vizi start-upu Sens Bar Daniel Vach a dodává: „Živočišný protein je navíc pro člověka vhodnější než ten rostlinný, protože obsahuje všech 9 esenciálních mastných kyselin. 10 g cvrčků obsahuje denní dávku Vitaminu B12 a jsou skvělým zdrojem železa a vápníku.“

„Dnes jsme hledali projekt, který řeší reálný problém na globální úrovni a Sens Bar toto kritérium nejlépe splnil. Do budoucna nejsme schopni dodávat dostatek bílkovin do stravy lidstva a Sens Bar přichází se svým nápadem využít cvrčky s chytrým a potenciálně velkým řešením“, říká Leoš Novotný a Lucie Tvarůžková doplňuje: Inovativní způsob ve stravování je dnes velkým trendem zejména v Americe, proto věřím, že tento projekt má na světovém finále velkou šanci uspět.“ Václav Dejčmar uzavírá: „Za projektem Sens Bar stojí hluboká úvaha a statistická data, má velkou vizi, silný příběh a přesvědčil nás, že dokáže zaujmout i ve světě. The Venture není soutěž, kde by vyhrál jenom jeden, mentoring a kontakty, které finalisté získají je můžou posunout dál a samotná účast ve finále v USA je tak sama o sobě velkou příležitostí.   

Zástupce Sens Bar čeká na jaře příštího roku intenzivní mentoring v britském Oxfordu, kde se bude moci nejenom učit od špiček světového businessu, ale také se dokonale připravit na mezinárodní finále The Venture konané v USA. Cennou odměnou pro vítěze je také poukaz v hodnotě 100.000 Kč na poradenské služby od Aakon Labs, nové venture kapitálové divize spadající pod investiční skupinu Aakon Capital, založené společně s podnikateli a investory ze Silicon Valley a Stanfordu 

www.TheVenture.com